Niekedy ani človek nemusí byť bezlepkáč, aby mal starosti bezlepkáča.
Niekedy ani človek nemusí byť bezlepkáč, aby mal starosti bezlepkáča. Stačí ak ste mama detí s celiakiou, stačí, ak váš drahý neje lepok. Potom vy, ako starostlivá mama alebo partnerka (kľudne môžeme hovoriť aj o starostlivom otcovi a partnerovi) musíte tuho rozmýšľať ako zabezpečiť spokojnosť celej rodiny.
Mnohí rodičia sa vydesia pri zistení, že ich dieťa má celiakiu alebo lepkovú intoleranciu. V hlave sa im začnú premietať katastrofické scenáre, ako do toho už aj tak veľmi prieberčivého dieťaťa, ktoré stale nechce jesť, dostať niečo dietetické? Ako mu vysvetliť, že si nemôže dať svoju obľúbenú Horalku už nikdy viac, alebo, že sa dnes nezastavíte na zmrzline, lebo oblátka je z múky….
Ono to ale v skutočnosti vôbec nemusí byť tak zlé…. Všetko si to bude vyžadovať troche času a plánovania, ale zvládnuť sa to dá. Akonáhle sa dostanete do zabehaných koľají uvevdomíte si, že možno práve toto zistenie bolo nakopnutím aj pre vás spraviť niečo so stravovaním. Zamyslieť sa, ako jesť trochu inak, snáď aj zdravšie a zladiť sa pekne s celou rodinou.
O celiakii vieme, že to nie je liečiteľná choroba. Neexistuje liek, ktorý by vás tejto choroby zbavil, ale existuje spôsob života, ktorý (za predpokladu, že dodržíte potrebné pravidlá stravovania a fungovania) vám umožní vyhnúť sa akýmkoľvek negatívam spojeným s touto chorobou. Zjednodušene povedané, ak sa naučíte vyhnúť sa lepku pri príprave jedla, pri konzumácii, ak si nájdete svoje bezlepkové reštaurácie a potraviny, budete fungovať ako keby ste ani chorobu nemali. Minimálne vás nebudú obťažovať jej negatívne prejavy.
Ako si ten život s celiakiou vašich detí zjednodušiť čo najviac? Každému rodičovi predsa záleží na tom, aby dali svojmu dieťaťu len to najlepšie, aby minimalizovali riziko na nulu a aby dieťa neukracovali o nič, čo by mohlo mať, ak by bolo zdravé.
Periodikum Washington Post pripravilo jednoduchý návod pre rodičov detí s celiakiou, ktorý môže byť aj pre vás užitočnou informáciou, ako si zorganizovať život s celiakiou:
1. V prvom rade navštívte dokotora a poraďte sa s ním, ako upraviť jedálniček vášho dieťaťa, aby ste rešpektovali špecifiká jeho diéty, ale zároveň, aby ste mu poskytli potrebnú nutričnú hodnotu.
2. Buďte detektívom v obchode – ak potravina, ktorú sa chystáte kúpiť, oznamuje na veľkej etikete, že je bezlepková, resp. gluten-free, dôverujte, ale preverujte. Legislatíva v rôznych krajinách ohľadne označovania bezlepkových potravín sa líši a čo sa považuje za bezlepkové u nás, nemusí platiť v iných štátoch. (s našimi výrobkami máte 100% istotu, že sú bez lepku, všetky ich vyrábame v závode, kde sa nenachádza ani zrnko pšeničnej alebo inej, glutén obsahujúcej, múky).
3. Buďte ešte väším detektívom v reštauráciách. Ak vám čašník ponúkne pre dieťa hranolky, veď sú zo zemiakov a neobsahujú predsa lepok, zistite si najprv, či sa náhodou nebudú fritovať v rovnakom oleji, v akom sa fritovali obaľované rezne….
4. Vezmite varenie a pečenie do svojich rúk. Vtedy budete mať najväčšiu istotu, že vaše dieťa sa stravuje tak, ako mu jeho diéta predpisuje. Dbajte na to, aby vaša kuchyňa bola vždy čistá od múky (pokiaľ ju používate pre iných členov rodiny), alebo sa s múkami obsahujúcimi lepok proste rozlúčte.
5. Spravte si zásoby. Ak pečiete bezlepkové muffiny, zopár si ich zabaľte a zmrazte. Ani sami neviete, ako ich oceníte, keď náhodou na vaše deti príde „sladká chvíľa“. Podobne si mrazte zvyšky čerstvého chleba do malých sáčkov.
6. Nezabudnite na školu alebo škôlku – zodpovední ľudia v nich by mali vedieť o špeciálnych stravovacích potrebách vášho dieťaťa. Naučte ich (a aj dieťa), že odteraz si bude nosiť svoju stravu a nesmú mu byť ponúkané veci, ktoré nie sú v súlade s diétou celiatika.ň
7. Jeden za všetkých, všetci za jedného. Nenechajte vašed dieťa v tom samé. Zvážte, že aj vy sa peorientujete s ostatnými členmi rodiny a prispôsobíte svoj jedálniček potrebám celiatika. Nie je nič horšie ako nemôcť dať dieťaťu to, čo by napríklad videlo u súrodenca.
Ľahké to asi nebude. Ale zúfať netreba. Skúste sa popozerať po internete, zapojte sa do komunít celiatikov, pýtajte sa ľudí o radu a pomoc a uvidíte, ako ľahko sa to dá zvládnuť – aj keď to možno ešte teraz tak nevyzerá. A aj my na našej stránke www.novalim.sk alebo na našom facebookovm profile vám budeme prinášať užiočné rady, informácie, recepty alebo odkazy, ktoré vám zjednodušia orientáciu v problematike celiakia.